Obsah stránky:
- Společné frekvence pro Ranou, Oblík, Milou
- Vysílačky a paragliding
- Prvotní nastavení DualBand vysílačky!
Společné frekvence - Raná, Oblík, Milá
Piloti většinou létají ve skupinách, kde se navzájem znají a mají vysílačky nalazené na spojení mezi sebou. Doporučujeme si však tuto frekvenci nastavit v dualbandové vysílačce na druhý kanál a zapnout poslouchání obou nastavených frekvencí – funkce TDR (Baofeng).
PMR: kanál 4, podkanál 5
DualBand: 446,043(75) MHz + CTCSS(Rx+Tx) 79,7 Hz
Vysílačky a paragliding
Zpravidla na ní jste s partou kamarádů se kterými se znáte a nebo máte nalazenou frekvenci kopce, kde zrovna jste. Není nad to, když pak můžete za letu kamarádům na startu říct, že už šroubujete pětkový jádro. V takových případech se sice vysílačka mění na vysíračku 🙂 , ale primárně jí použijete při spolupráci za letu a také může zachránit život. V Dolomitech v Alpách je např. vyhrazena nouzová PMR frekvence (kanál 8 + podkanál 16) pouze pro záchranné operace, běžná komunikace je na ní zakázána a pilot pro ní musí mít samostatnou vysílačku.
Druhy vysílaček
V dnešní době paraglidisti používají dva druhy vysílaček:
PMR = Portable Mobile Radio (UHF)
Standardní vysílačka využívající veřejné vyhrazené frekvence na 446 MHz, tedy v pásmu UHF (česky UKV = Ultra Krátké Vlny).
Vyznačují se uživatelsky nevyměnitelnou anténou a tím, že na nich lze naladit pouze zákonem povolené PMR kanály.
Výhody
- Legální pozemní provoz
- Jednoduché ovládání
Nevýhody
- Baterie s malou kapacitou
- Nenaladím ostatní piloty, kteří jsou na dvoumetrové frekvenci
- Vysílací výkon pouze 0,5 W
- Kanály 1-8 jsou zarušené
- UHF se hůře ohýbá za překážky
DualBand = PMR + Dvoumetr (UHF + VHF)
Komplexnější, většinou Čínské radiostanice schopné vysílat dle nalazení buďto na Ultra Krátkých Vlnách (UHF 400 ~ 520 MHz) nebo na Velmi Krátkých Vlnách (VHF 136 ~ 174 MHz).
Poslouchat můžete obě frekvence najednou.
Výhody
- Baterie s větší kapacitou
- Naladím i PMR
- Velký vysílací výkon se občas hodí
- VHF se lépe ohýbá za překážky
Nevýhody
- Některé modely nesplňují požadavky na legální provoz v ČR a EU (zpravidla vysílací výkon)
- Složitější ovládání
Legálnost používání při paraglidingu
Oblíbené téma na internetových diskusích a fórech, probíhající zhruba následovně:
„PMR má malej dosah a furt tam někdo kecá, co s tím?“ → „Pořiď si dvoumetr.“ → „Na dvoumetru vysílat nesmíš, to je pirátský vysílání, ale existujou tam na 172MHz sdílené kanály, co použít ty? Mají tam povolený i 5W vysílací výkon!“ → „Tam jsou radioamatéři a měl bys tam komunikovat podle pravidel (mít vlastní volací znak a tak..). Nebudou nadšený, když jim tam někdo bude každou chvíli hlásit kde je a kolik mu to stoupá.“ → „Hm, ono je to vlastně jedno, teď jsem našel, že se za letu vysílačky správně stejně nesmí používat.“ → zde diskuse končí…
Pokud bychom přimhouřili oči nad faktem, že je vysílání ze vzduchu zakázané (což u svahovaček a kurzů asi lze), problém jsme ořízli na vysílací výkon a zarušení PMR kanálů.
Vysílací výkon např. u Baofengů lze nastavit na nejmenší hodnotu 1 Watt, což je o 0,5 Wattu nad limitem PMR. To ale lze vyřešit nákupem jiné dualband radiostanice, která umožňuje nastavení vysílacího výkonu 0,5 Watt (např. TYT vysílačky a jistě i jiné).
Zbývá vyřešit už jen zarušení PMR kanálů 1-8. Tady můžeme už několik let děkovat ČTÚ, který díky harmonizaci frekvencí v EU povolil v roce 2016 využívání PMR kanálů 9 až 16 vyhrazených pro digitální PMR vysílání i analogovému vysílání! Než na to zareagují Čínští výrobci, provoz na kanálech 9-16 bude ještě minimálně několik let výrazně menší.
Shrnutí: Kupte si dualband, který umožňuje nastavit vysílací výkon 0,5 Watt, používejte PMR kanály 9 až 16.
Prvotní nastavení PMR vysílačky
Nastavte si maximální dobu vysílání na 180 vteřin, pokud to vysílačka umožňuje a máte hotovo. 🙂
Prvotní nastavení DualBand vysílačky
Pokud vlastníte DualBandovou (DvouPásmovou) vysílačku, důrazně doporučuji si projít a případně nastavit následující:
1. Frequency step = 6,25 kHz (12,5 kHz)
Nejmenší krok lazení vysílačky. Tedy to, co se na displeji přičte nebo odečte ze zobrazované hodnoty po stisknutí šipek nebo otočením ladícího knoflíku.
Doporučuji zvolit takový krok, se kterým budete schopni pohodlně nastavit PMR frekvence. Třeba na Baofengu to splňují pouze dvě možná nastavení.
Osobně preferuji jemnější krok 6,25 kHz.
Krok 12,5 kHz = Musím si pamatovat, že kanál 1 začíná na 446,006(25) MHz a pak co krok, to další kanál.
Krok 6,25 kHz = Na klávesnici napíšu jen 446,000 MHz (začátek PMR pásma) + udělám krok o 6,25 kHz = mám kanál 1 na 446,006(25) MHz. Pak udělám další dva kroky a mám kanál 2. Když udělám další dva kroky, mám kanál 3, atd…
- 446,000 MHz = začátek PMR pásma
- 446,006(25) MHz = kanál 1
- 446,012(5) MHz = rozmezí kanálu 1 a 2
- 446,018(75) MHz = kanál 2
- 446,025 MHz = rozmezí kanálu 2 a 3
- …atd… až do
- 446,200 MHz = konec PMR pásma
2. Transmit power = Low
Vysílací výkon má většina dualband vysílaček nastavitelný.
Správně byste ho měli volit podle stanoveného limitu pro danou frekvenci v tabulce ČTÚ na které budete vysílat. Orientačně:
- PMR = max 0,5 Wattu
- Dvoumetr = max 1 nebo 5 Wattů dle přesné frekvence
Proč spíš nízký vysílací výkon a ne vysoký?
- Zvýší se spotřeba baterie při vysílání 5x
- Dosah vysílání nebude 5ti násobný, ale zvedne se pouze o 70%. Vysílačka s anténou s vyzařováním +- ve tvaru koule sice předá do vzduchu 5x víc energie, ale do všech stran. Je to jako když budete nafukovat balónek = jedním výdechem ho nafouknete do nějaké velikosti, ale dalšími 4mi výdechy ho od středu zvětšíte jen o 70%.
Pokud budete létat na „Low“, což většinu času stačí, přesto doporučuji mít přepnutí vysílacího výkonu někde na rychlé volbě u PTT (Push-To-Talk) tlačítka, pro případ, že vám protistrana přestává rozumět a potřebujete se spojit.
3. Bandwidth = Narrow
Šířka pásma má dvě nastavení:
- Narrow (úzký) = 12,5 kHz
- Wide (široký) = 25 kHz
Proč ne „Wide“?
- Rušíte sousední PMR kanály. Vzhledem k právně dané šířce jednotlivých PMR kanálů (12,5 kHz) byste svým vysíláním na Wide (25 kHz) rušili polovinu obou sousedních PMR kanálů (6,25+12,5+6,25).
- Zkracujete si dosah vysílačky. Z fyzikálního hlediska vysílačka skrze anténu rozkmitává okolní atomy vzduchu v pomyslném toroidu (viz obrázek „jablíčka“ níže) či disku (pokud má anténa velký zisk) a má na to pouze vámi nastavený vysílací výkon. Při zvolené šířce pásma „Narrow“ zvládne vysílačka rozkmitat určitý počet atomů v šířce pásma 12,5 kHz do určité vzdálenosti od antény. Ovšem při nastavení „Wide“ bude vysílačka rozkmitávat atomy v dvojnásobné šířce pásma 25 kHz, což pro ní znamená i dvojnásobek práce, a protože má k dispozici stále ten samý vysílací výkon, zvládne jich rozkmitat jen polovinu.
Pozor, neznamená to, že si zkrátíte dosah o polovinu! Je to jako, kdybyste z pouťového balónku vypustili polovinu vzduchu, ten taky nebude mít poloviční průměr, ale bude jen o cca 20% menší.
4. Time-Out Time (TOT) = 180 vteřin
Maximální „Doba zaklíčování“ je doba, po které vysílačka sama přeruší vysílání.
Proč nastavit?
- Stanoveno ČTÚ (Českým Telekomunikačním Úřadem)
- Hodí se to, kdyby jste náhodou nechali vysílačku zaplou a začala by klíčovat v batohu někde v autě – nezarušíte kámošům na dlouho frekvenci a nevybije se vám baterka.
5. Subtón (CTCSS RX, CTCSS TX) = (volba je na vás) Hz
Stejným nastavením RX a TX hodnoty u vás a u kamarádů výrazně omezíte příjem cizích vysílání.
CTCSS TX = vysílačka přimíchává (běžně neslyšitelný) tón do vašeho vysílání
CTCSS RX = vysílačka na vámi zvolené frekvenci naslouchá všem vysíláním, ale do repráčku vám přehraje jen ty, které v sobě mají přimíchaný tento podtón
Časté chyby:
- Pozor, tato funkce neumí na obsazený kanál vměstnat další vysílání, pouze filtruje hovory! Proto je důležité si hlavně zvolit co nejméně obsazenou frekvenci!
- Pilot si nastaví pouze podtón na RX a na TX zapomene = on slyší, ale ostatní ho neslyší. Nutno mít vždy stejnou hodnotu na RX i TX.
- Pokud máte kamaráda s PMR „chůvičkou“, která neumí subtóny, musíte vysílat i přijímat bez CTCSS (a za letu pak poslouchat dělníky na stavbě, plačící děti) = donuťte kámoše koupit si lepší vysílačku. 🙂
Jakou anténu?
Běžně to není třeba řešit. Již od výrobce dostanete univerzální „všesměrovou“ anténu, která průměrnému uživateli vyhovuje. U některých vysílaček ale dostanete antény dvě a pak je dilema, kterou použít. Také pokud přemýšlíte, že si vysílačku vytuníte lepší anténou, chce to nejprve něco vědět.
Vysílačka přenáší do antény signál o výkonu, který má pevně daný nebo jste si ho přednastavili v menu. Anténa v sobě už žádný zesilovač nemá a v závislosti na její účinnosti přemění téměř celý příkon na elektromagnetické vlnění okolního vzduchu.
Vyzařování všesměrové antény má tvar toroidu, tedy vypadá zhruba jako jablko, viz obrázek. U antén s vyšším ziskem se pak „jablíčko“ zplošťuje.
Zisk a délka antény
Naše všesměrové antény dodávané k čínským vysílačkám mají zisk zpravidla 2,15 dB ve VHF pásmu a 3,0 dB v UHF pásmu.
Větší zisk neznamená větší dosah ve všech směrech, ale pouze v rovině kolmé na osu antény! Nejlépe to pochopíte z obrázku:
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/PMR446
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Ant%C3%A9na
- https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/vseobecne-opravneni-c.vo-r/3/6.2016-9/obrazky/vo-r03-062016-09.pdf
- http://www.ok1bt.cz/doku.php?id=ctu:baofeng
- https://www.aeroweb.cz/clanky/1231-anteny-a-magie-kolem-nich
- http://www.old.seapraha.cz/download/Doporucene_zapojeni_anteny_pro_VF_moduly.pdf
- https://www.dps-az.cz/mereni/id:10752/ucinnost-vyzarovani-mereni-skutecne-vykonnosti-anteny
Pavel, PGKR
Aktualizace 4.11.2022